Wiadomości

Katastrofa w kopalni KWK Pniówek

W środę, o 00:15 w Kopalni Węgla Kamiennego "Pniówek" w Pawłowicach miał miejsce wybuch metanu na głębokości tysiąca metrów, o czym podał do publicznej wiadomości 21 kwietnia wieczorem WUG. W pobliżu strefy zagrożenia było dziesięć osób, a aż dziewięciu objęło obrażeń, w tym czterech ciężko. Zorganizowano akcję ratunkową, w trakcie której przytrafił się następny wybuch i niestety dotknięci zostali także ratownicy, którzy próbowali przekopać się do górników znajdujących się pod ziemią. Wskutek tego już w czwartek, 21.04 rządzący akcją postanowił wstrzymać wszelkie działania do momentu ustabilizowania się sytuacji. W kolejny dzień, tuż po naradzie zgromadzenia zawodowców zdecydowano, iż akcja ratownicza zostanie powstrzymana, a niestabilny obszar zostanie całkowicie odłączony.

Zatem wiemy aktualnie o 6 ofiarach wybuchu. Siedmiu osób w dalszym ciągu nie znaleziono. W sobotę rekomendował sztab zajmujący się akcją, zwiększony o wybitnych naukowców, a kierownik akcji podjął decyzję o zabudowie w w okolicy ściany N-6 2 tam przeciwwybuchowych. Przyszykowano odpowiedni transport produktów z których można zbudować tamy. Wentylacyjna kwestia w obszarze N-6 została ustabilizowana. Akcja ratownicza na tę chwilę trwa. Ratownicy niełatwo pracują nad postawieniem zabudowy dwóch tam przeciwwybuchowych, które czasowo odizolują niebezpieczny obręb od pozostałej części kopalni. Spoiwem cementowo - mineralnym jest obecnie zalewana jedna tama. Zaś w przypadku drugiej tamy, na ten moment gotowa jest konstrukcja. Dziś ratownicy zajmą się jej zalewaniem. Około dwie doby może trwać zalewanie jednej tamy.

Podczas prasowej konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski złożył wyrazy głębokiego współczucia wszystkim rodzinom ofiar nie tylko w wypadku kopalni Pniówek, ale również późniejszej, sobotniej katastrofy w kopalni Zofiówka, w której to niestety także doszło do wstrząsu. Właśnie tam potwierdzono śmierć czterech górników, a sześciu pozostałych jest niestety wciąż poszukiwanych. Aż dwadzieścia ofiar tragedii środowej jest w dalszym ciągu leczonych w szpitalu w Siemianowicach. Kiedy metan niepozornie zacznie osiągać pod ziemią konkretne stężenie, wystarczy iskra. A w kopalniach, w których obecne są stosy urządzeń elektrycznych a także żelastwa, o tego typu iskrę niestety łatwo. Wtedy zapala się wszystko, co może płonąć, nawet znajdujący się w ścianie węgiel.

Media bez wyboru?
Media bez wyboru?

Co to jest Yerba Mate
Co to jest Yerba Mate

Wakacje a Covid
Wakacje a Covid

Dramat w Afganistanie
Dramat w Afganistanie

Stan wyjątkowy
Stan wyjątkowy

Trwa wojna w Ukrainie
Trwa wojna w Ukrainie

Zalukaj serwis online
Zalukaj serwis online

Ekino TV
Ekino TV

eFilmy - seriale online
eFilmy - seriale online

Hejo TV
Hejo TV

Filman TV CC
Filman TV CC

Fili CC - seriale online
Fili CC - seriale online

Dramat w Afganistanie
Dramat w Afganistanie

twoja biedronka
twoja biedronka

Zostaw komentarz