Zmaganie się przeciwko szkodliwym oparom

Zaledwie kilka dni temu można było świętować Dzień Czystego Powietrza.Z tej przyczyny warto nabrać odrobinę refleksji odnoszących się do dość dużego problemu, który pojawia się w okręgu całego kraju. Mowa tu oczywiście o smogu, który z pewnością potrafi okazać się dla dużej części społeczeństwa naprawdę niebywale groźny. Substancje chemiczne, które wdychamy w zasadzie każdego jednego dnia, oczywiście mają do czynienia z nieustannym rozprzestrzenianiem się wszechobecnego koronawirusa, z którym boryka się cały świat już niecały rok. Niewątpliwie warto cyklicznie informować czym jest degradacja powietrza a także jakimi sposobami można z takim problemem walczyć.

W kilku telewizyjnych stacjach, z okazji Dnia Czystego Powietrza został poruszony właśnie ten temat. Przede wszystkim trzeba posiadać wiedzę dotyczącą tego, że obecnie w Polsce rozpoczął się grzewczy sezon, a razem z nim powrócił również problem ze smogiem. Jedną z dobrych metod aby zabezpieczyć się przeciwko zanieczyszczeniu powietrza jest ogrzewanie naszych mieszkań w sposób ergonomiczny i skuteczny. Około połowę smogu w Polsce produkujemy sami w naszych domach, o czym zaznaczył Rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego. Uznał, że jeżeli nie rozmontujemy kotłów zanieczyszczających środowisko, wówczas nie rozwiążemy tego problemu.

Ponadto, w walkę ze zdegradowanym powietrzem podłączył się też Zespołów Elektrociepłowni PAK. Wyrabiana przez tę spółkę energia, za ok. dziesięć lat okaże się zeroemisyjna, jak rozgłosił Piotr Woźny, prezes spółki. Pamiętajmy więc o tym, iż kłopot ze smogiem a także z SARS-CoV-2 można ze sobą wyraźnie połączyć. Plaga koronawirusa najpierw dała o sobie znać w lokalizacjach o nieprzeciętnie wysokiej degradacji powietrza, czyli we włoskiej Lombardii a także przemysłowych regionach Chin.

W aspekcie smogu bez żadnych wątpliwości trzeba też wiedzieć, co w zasadzie jest najważniejszą tego przyczyną. Zatem jest to tak zwana niska emisja, która odpowiada za pojawienie się w powietrzu bez liku niekorzystnych substancji takich jak SO2, PM10, PM2,5 czyli dwutlenek siarki, szkodliwy zarówno dla człowieka jak i dla całego środowiska, NOx tlenki azotu, odpowiedzialne za dziurę ozonową, metale ciężkie bądź też chociażby dioksyny, czyli związki chemiczne, odpowiedzialne za pojawienie się nowotworów. Znajomość tych wymienionych perspektyw jest niezmiernie ważna, głównie z powodu naszego zdrowia oraz zdrowe, otaczające nas każdego dnia środowisko.

Zostaw komentarz